printlogo


در مراسم گشایش مجمع امور داوری اصفهان مطرح شد:
ریش سفیدان جوان ،تشکیل مجمع دادند
داوود شیخ جبلی

صلح و سازش در لوای ریش سفیدی و یا به قول معروف، میانجی گری، یکی از ارکان نظام قضاوت و داوری در مناطق بومی و محلی در زمان های قدیم محسوب می‌شد. اما این مقوله سال های سال است که در میان مدرنیته و روی آوردن به زندگی شهری از یاد رفته و یا به نوعی کم رنگ شده و می‌توان گفت که دادگاه های قضایی مبنای حل اختلافات شده است؛ تا جایی که می‌توان دادگاه و قاضی را آخرین مرحله رسیدگی به دعاوی پس از یک نزاع و یا اختلاف ساده به حساب آورد. شاید برگشت به دوران گذشته و ایجاد مجمعی با عنوان داوری و میانجی گری، کمی بعید به نظر می رسید، اما چندی است که در اصفهان این عناصر و باورهای در خصوص « ریش سفیدی »_ که مدتی است به کوچ رفته_ با افتتاح مجمع داوری و میانجی گری در قالبی نو جانی تازه گرفته است. مجمعی که به گفته مسئولان این نهاد، برای اولین بار در کشور آغاز به کار کرده است.  در همین راستا مجمع امورداوری و میانجی گری در استان اصفهان در مراسمی رسمی کار خود را آغاز کرد تا از این طریق در قالب مجمعی مردم نهاد با اتکا به سنت قدیمی « ریش سفیدی » کار خود را در اصفهان به فعالیت بپردازد. همایشی که در این خصوص با حضور شخصیت های کشوری و استانی و سیل کثیر مردم در سالن همایش های کوثر برگزار شد؛ شاهد سخنرانی  مهدی جمالی نژاد شهردار اصفهان، محمدعلی اردبیلی حقوقدان برجسته کشور ، رضا برادران، رییس هیئت مدیره مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان، محمدرضا محمدی جرقویه ای یک قاضی دادگستری و صفرعلی جعفری، نائب رییس مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان بودیم که در ادامه این گزارش، قسمتی از آن را می خوانید:

  شهردار اصفهان: آشتی، رکن اصلی پیشرفت است
  اصفهان، شهر یکرنگی و همسویی، شهر عشق و صلح و آشتی، بار دیگر در اقدامی ملی پیشتاز و فرهنگ غنی و هویت رفیع اش را به همگان اثبات کرد.  اصفهان با فرهنگ، هنر و معماری کالبدی و اجتماعی بی نظیر خود شهره است و در بررسی میراث این شهر می بینیم اصفهان همیشه شهری دانش محور بوده و همچون دیگر شهرهای اسلامی شهری است که دورنگی و نفاق در آن جایی نداشته است. صلح همیشه در آشتی با کشورهای دیگر مصداق پیدا نمی کند؛ بلکه آشتی با همسایه، هم محله ای و دوستان هم مصادیق صلح است.
   صلحی که در سنت های اصفهان و جایگاه رفیع و هویت بی مانند این شهر ریشه ای به قدمت محلات اصفهان دارد. با تاسیس این سمن صلح می تواند در مویرگ های شهر بیش از پیش جاری و ساری شود و قرار است، به همت این سازمان مردم نهاد، دادگاه ها و دادسراهای شهر خلوت شود و مسیر صلح و دوستی هموارتر از پیش شود.
   داوری و میانجی گری، بحث جدیدی نیست و این شیوه از قدیمی‌ترین شیوه های متداول برای ایجاد و ترویج صلح و دوستی میان مسلمانان و ایرانیان بوده است و همیشه داوران و ریش سفیدان امین، همچون پیامبر اسلام (ص) از محبوب ترین و صالح ترین مردم زمان خودشان بوده اند.
  داشتن کشوری امن، بدون وجود امنیت اجتماعی امکان پذیر نیست و امنیت اجتماعی نیاز به سرمایه‌های غنی اجتماعی دارد. حال آنکه سرمایه‌های اجتماعی از دل حس و رنگ تعلق برخواهد آمد تا باعث همدلی و همزبانی ملت‌ها شود.
    در اصفهان 200 محله وجود دارد که تماما متحد و منسجم هستند و اگر شهر اصفهان در تمام طول تاریخ پا برجا بوده است، دلیلی ندارد جز احساس تعلق به محلات و نوستالژی های مردم این شهر.
   نائب رییس مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان : رسیدگی محرمانه به اعتراضات درخواست مردمی است
  مردم ما اغلب خواستار رسیدگی به مسایلشان به صورت محرمانه و بدون آبرو ریزی هستند و  فرهنگ صلح و سازش می تواند نقشی مهم در این زمینه داشته باشد.
  نتیجه داوری و میانجی گری در کشورهای دیگر موثر بوده و کاهش پرونده های قضایی می تواند فرصتی مناسب برای رسیدگی دستگاه قضا به گرونده های مهم باشد.

   حقوقدان برجسته کشور:میانجی گری آیین کهن داوری و قضاوت است
  صلح و سازش در کشور ما امر پذیرفته شده‌ای است و تاریخ آن را می توان به ورود آریایی ها به ایران نسبت داد؛ این آیین بسیار ریشه دار و عمیق است و هنوز هم در تعدادی از استان‌های کشور روشی برای حل و فصل منازعات است.این روش به مراتب موثرتر از ورود نا به جای دستگاه قضا برای حل مشکلات است. برخی از مداخلات دستگاه قضا نه تنها معضل را برطرف نساخته، بلکه بر شدت آن افزوده است.
   سابقه تشکیل دادگستری در ایران به بیش از 100 سال نمی‌رسد. اینکه انتظار داشته باشیم با تشکیل مجمع امور داوری و میانجی‌گری شاهد تفاوت چشمگیری در مراجعات مردم باشیم، جای تامل دارد.کماکان بر طبق قوانین، قوه قضاییه باید در 95 درصد امور به صورت مستقیم دخالت کند و هنوز قانون اجازه برون سپاری را به روشنی نداده است.به گفته وی هیچ مشکلی در جامعه بدون کمک مردم حل نخواهد شد، همین امروز هم آمار نشان می دهد،از هر پنج جرم، حدود سه جرم را مردم کشف و مجرم را به مراجع قضایی اعلام می کنند که این آمار جدای از ریش سفیدی و میانجی‌گری بزرگان هر طایفه، در مکان هایی همچون کردستان یا خوزستان است که هیچگونه آماری از آنها وجود ندارد.

  رییس هیئت مدیره مجمع امور داوری و میانجی گری اصفهان: رسیدگی به اختلافات ارجاع شده به دور از هرگونه جانبداری
  نعمت امنیت که از زیرساخت‌های صلح، دوستی و آشتی است را مدیون خون پاک شهدا و حضرت امام خمینی(ره) هستیم و از طرف دیگر تداوم و حفظ این امنیت را مدیون تدابیر حکیمانه امام خامنه‌ای بوده‌ و هستیم که با هشدارهای به موقع ایران را از بزنگاه‌های تاریخی و چالش در امان نگه می دارند؛هم اکنون ایران از امنیت بی‌نظیری برخوردار است. صلح، آشتی و سازش برای حل و فصل مشکلات میان مسلمین چندین بار در آیات نورانی  قرآن مجید تکرار شده است.
   چشم‌انداز مجمع داوری و میانجی گری اصفهان به عنوان نخستین مجمع داوری سازمان مردم‌نهاد در کشور، ترویج فرهنگ صلح و دوستی از طریق روش‌های غیرقضایی و جایگزین کردن آنها به جای روش‌های قضایی است. آموزش و تربیت داوران متخصص در زمینه‌های متعدد، آموزش میانجی‌گرهای ماهر برای رسیدگی به اختلافات ارجاع شده به دور از هرگونه جانبداری از جمله وظایف تعریف شده برای این سازمان مردم‌نهاد است.

   یک قاضی دادگستری اصفهان : کاهش چالش ها با همکاری ارگان های تربیتی
  اگر نهاد خانواده، نهاد آموزش و پرورش، نهاد آموزش عالی و دستگاه های تبلیغی و رسانه ای و سایر ارگان ها به خوبی فعالیت داشته باشند، بسیاری از چالش های ما کاهش خواهد یافت. هرچند دلایلی برای جرم از جمله فقر و بیکاری نیز مطرح شده است،اما بررسی ها نشان می دهد که در بیشتر کشورها با وجود آمار بالای بیکاری و فقر رجوع مردم به دستگاه قضا کمتر است.
  گفتنی است؛ مجوز فعالیت مجمع داوری و میانجی گری در قالب یک سازمان مردم نهاد از دو سال پیش در دستگاه قضایی ایران به تصویب رسید.
 


Page Generated in 0.0024 sec